Select Page

آیت الله مکارم شیرازی: گسترش حوزه‌های علمیه فساد را از بین می برد

آیت الله مکارم شیرازی: گسترش حوزه‌های علمیه فساد را از بین می برد
مرجع تقلید شیعیان گفت: تاسیس حوزه های علمیه در مناطق مختلف استان ها و شهرهای کشور مهمترین عامل از بین بردن فساد و هرج و مرج های اجتماعی است.

به گزارش میدان72,  آیت الله مکارم شیرازی امروز در مراسم کلنگ زنی مدرسه علمیه چهارده معصوم(ع) پردیسان قم گفت: دین فرهنگی است و اولین حوزه علمیه توسط شخص نبی مکرم اسلام(ص) ایجاد شد.

وی گفت: جهاد در اسلام بسیار مهم است اما مسئله حوزه های علمیه از آن هم مهمتر و جایگاه بالاتری دارد چرا که در آیات و روایات داریم که پیامبر فرموده اند «همه مسلمانان به میدان جهاد نروند و گروهی بمانند و احکام و اصول دین را فراگیرند و در اختیار مردم قرار دهند».

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: از این آیات و روایات برمی آید در عصر حاضر هم جدا از مسائل و دغدغه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مردم به مساله حوزه های علمیه و ساخت و تجهیز آن اهتمام جدی داشته باشند.

وی گفت: من در ملاقات ائمه جمعه آنها را به ساخت حوزه های علمیه و مدارس علمیه سفارش می کنم چون مسائلی که در خطبه ها بیان می کنید در حوزه های علمیه ریشه می گیرد و نهادینه می شود.

وی با بیان اینکه جایی که حوزه های علمیه ساخته می شود فساد و معضلات اجتماعی کم خواهدبود، اظهار کرد: مسئله حوزه مسئله مهمی است و همه مسئولان باید نسبت به کمک و همیاری خیران نهایت همکاری را داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود، منطقه پردیسان را منطقه ای علمی و شهری فرهنگی توصیف کرد و گفت: در شهری که هزاران طلبه و دانشجو همراه با خانواده حضور دارد بدون تردید ساخت چنین حوزه ای ضرورت داشت اما ای کاش زودتر از این مدت این مهم اتفاق می افتاد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در کنار علم آموزی، زبان آموزی باید صورت پذیرد چرا که بنا به گفته امام صادق(ع) علم ودانش از قم صادر خواهد شد و به طور حتم این علم به زبان فارسی نیست و یک طلبه محقق باید به زبان های روز دنیا مسلط باشد.

آیین کلنگ زنی مدرسه علمیه چهارده معصوم(ع) امروز با حضور آیت الله مکارم شیرازی، فضلا و طلبه های حوزه علمیه قم در منطقه پردیسان قم برگزار شد.

پردیسان نام منطقه هشتم شهرداری قم است که در جنوب غربی شهر قم قرار دارد. این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی تاسیس و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

منبع:خبرگزاری دانشجو

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
مسئله، مسئله یک حکومت نیست

حفظ اسلام از حفظ احکام اسلام بالاتر است؛ اساس اسلام اول است، دنبال او اساس احکام اسلام است. و بر همه ما، بر همه شما به مقداری که قدرت داشته باشیم، به مقداری که توانایی داشته باشیم واجب است که جدیت کنیم در اینکه این دفاع مقدس را ما به‌طور شایسته عمل بکنیم. شما در جبهه‌ها هیچ نگذارید آرامش پیدا کند دشمن، اگر بگذارید آرامش پیدا کند می‌رود و تجهیز زیادتر می‌کند و شمارا به زحمت می‌اندازد. باید نگذارید که او یک شب از اضطراب بیرون بیاید، الآن در اضطراب هستند، نگذارید که آنها از اضطراب بیرون بیایند. و ثانیاً، همه ملت ایران باید در این امر شرکت داشته باشند. مسئله، مسئله یک حکومت نیست، مسئله، مسئله یک جنبه نیست، مسئله، مسئله اسلام است. مسئله اسلام؛ یعنی، بر زن و مرد این کشور واجب است که دفاع کنند، هرکس به اندازه‌ای که تواند باید دفاع بکند و این دفاع را باید تعقیب بکنیم تا ان شاء الله، به پیروزیهایی که خدای تبارک و تعالی می‌خواهد، برسیم.

صحیفه امام خمینی - جلد ۲۰ - صفحات ۷۶ تا ۸۱
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار