Select Page

سه نکته مهم در بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب؛

برجام و امیدهایی که به تجربه تبدیل شد

برجام و امیدهایی که به تجربه تبدیل شد
پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب پر از نکات ظریف و دقیق است که می توان برای تحلیل آنها ساعت ها وقت گذاشت و بررسی کرد.

مستبین/ پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب پر از نکات ظریف و دقیق است که می توان برای تحلیل آنها ساعت ها وقت گذاشت و بررسی کرد. 

اما سه نکته مهم بیانات رهبر معظم انقلاب را از نظر می گذرانیم:

تجربه برجام

رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه مساله برجام، یک تجربه بوده است خاطرنشان کرد:

سالی که تمام شد -سال 94- مثل همه‌ی سالهای دیگر، آمیزه‌ای از شیرینیها و تلخیها و فرازها و فرودها بود؛ طبیعت زندگی همین است؛ از تلخی حادثه‌ی منا تا شیرینی راهپیمائی 22 بهمن و انتخابات هفتم اسفند؛ در تجربه‌ی برجام، از امیدهائی که برانگیخت، تا نگرانیهائی که در کنار آن هست؛ همه‌ی اینها جزو حوادث سال بود، و همه‌ی سالها همین جور است.

با وضعیتی که در پسابرجام مشاهده می کنیم و تعهداتی که از سوی غربی ها انجام نشده است، کلام رهبری کاملا قابل صدق است. برجام تجربه ای بود که با وجود برانگیختن امیدها، نگرانی هایی را بوجود آورد و در نهایت هیچ دستاورد قابل عرضه ای برای ملت ایران نداشت. حتی سوئفت نیز خلاف وعده ی دولت راستگویان برای ملت ایران قابل استفاده نشد. مردم از این تجربه آموختند که هنوز استکبار قابل اعتماد نیست. 

این در حالی است که در ایران همه تعهدات داوطلبانه و زودتر از موعد انجام شده است. 

مشکل اقتصاد حل بشود بر روی مسائل اجتماعی و اخلاقی تاثیرگذار است

ایشان با اشاره به این مساله که اولویت اول مساله اقتصاد است تصریح کرد:

یعنی وقتی انسان نگاه می کند، در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر و نزدیکتر، مسئله‌ی اقتصاد است. اگر به توفیق الهی، هم ملت و هم دولت و مسئولان گوناگون، بتوانند در مسئله‌ی اقتصاد کارهای درست و بجا و متقن را انجام دهند، امید این هست که در مسائل دیگر، مثل مسائل اجتماعی، مثل آسیبهای اجتماعی، مثل مسائل اخلاقی، مثل مسائل فرهنگی هم تأثیرگذار باشند.

خلاف دیدگاه های موجود در برخی دستگاه های مسئول و تاثیرگذار، از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اگر وضعیت معیشت مردم تغییر کند، تاثیرش را در کاهش آسیب های اجتماعی خواهد گذاشت. به عبارتی مسئولین و دستگاه های مسئول به جای صرف وقت و انرژی اصلی بر روی حل آسیب های موقت و سطحی اجتماعی، انرژی عظیم خود را بر روی رفع مشکلات اقتصادی گذاشته تا بسیاری از آسیب های اخلاقی و اجتماعی که معلول مشکلات اقتصادی می باشد، رفع شود. 

اقدام و عمل کنید

 رهبر معظم انقلاب با اشاره به گزارش های دولت در اقتصاد مقاومتی افزود:

گزارشی که برادران ما در دولت به من دادند، نشان می دهد که کارهای وسیعی کرده‌اند؛ منتها این کارها کارهای مقدماتی است؛ کارهائی است در زمینه‌ی بخشنامه‌ها و دستورها به دستگاههای مختلف؛ اینها کارهای مقدماتی است؛ اما آنچه که لازم است ادامه پیدا کند، عبارت است از اقدام کردن و عمل کردن و روی زمین، محصول کار را به مردم نشان دادن؛ این آن چیزی است که وظیفه‌ی ما است؛ که من ان‌شاءالله در سخنرانی شرحش را به آحاد ملت عزیزمان عرض خواهم کرد.

رهبری عزیز در این بخش از بیانات خود تاکیدی آشکار بر روی "اقدام" و "عمل" در زمینه ی اقتصاد مقاومتی کرده و خواهان نشان دادن نتایج این گزارشات بر روی زمین و به مردم می باشند. چیزی که ما در این چند سال سپری شده از دولت ندیدیم. در مقابل آنچه دیدیم همایش ها و نشست های بی فایده و پر هزینه بوده که هیچ نتیجه قابل ملموسی در اقتصاد مقاومتی برای مردم نداشته است. 

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
اگر خمینی یکه و تنها هم بماند ...

قدرتها و ابرقدرتها و نوکران آنان مطمئن باشند که اگر خمینی یکه وتنها هم بماند به راه خود که راه مبارزه با کفر و ظلم و شرک و بت پرستی است ادامه می‌دهد و به یاری خدا در کنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه‌های مغضوب دیکتاتورها، خواب راحت‌ را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانی که به ستم و ظلم خویشتن اصرار می‌نمایند سلب خواهد کرد. آری، شعار «نه شرقی و نه غربی» ما، شعار اصولی انقلاب اسلامی در جهان گرسنگان و مستضعفین بوده و ترسیم کننده سیاست واقعیِ عدم تعهد کشورهای اسلامی و کشورهایی است که در آینده نزدیک و به یاری خدا اسلام را به عنوان تنها مکتب نجاتبخش بشریت می‌پذیرند و ذره‌ای هم از این سیاست عدول نخواهد شد و کشورهای اسلامی ومردم مسلمان جهان نباید وابسته به غرب و اروپا و امریکا و نه وابسته به شرق، شوروی، که ان شاء الله تعالی به خدا و رسول خدا و امام زمان وابسته است و به‌طور قطع و یقین، پشت کردن به این سیاست بین المللی اسلام، پشت کردن به آرمان مکتب اسلام و خیانت به رسول خدا - صلی الله علیه و آله وسلم - و ائمه هدی - علیهم السلام - است و نهایتاً مرگ کشور و ملت ما و تمامی کشورهای اسلامی است و کسی گمان نکند که این شعار، شعار مقطعی است که این سیاست، ملاک عمل ابدی مردم ما و جمهوری اسلامی ما و همه مسلمانان سرتاسر عالم است.

صحیفه امام خمینی - جلد ۲۰ - صفحه ۳۱۹
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار