Select Page

باشگاه میلیاردرهای سیاسی و تاثیر آنها بر فضای انتخابات ها

باشگاه میلیاردرهای سیاسی و تاثیر آنها بر فضای انتخابات ها
در این نوشتار سعی بر آن است که به پدیده ای خاص، یعنی چگونگی تاثیر سیاسی و انتخاباتی باشگاه ملیاردرها و مولتی ملیاردهای سیاسی فراتر از احزاب و گروههای سیاسی از مناظر گوناگون جنبه هائی ارائه شود و در همینجا از مخاطبین ارجمند دعوت می کنم ابعاد این ماجرا را بیش از این مورد اهتمام قرار دهند تا از تبعات تعمیم  آن در جامعه، آگاهی و تمرکز بیشتری در برداشت مطلوب و مطمئن تر داشته باشیم.

مستبین/ در این نوشتار سعی بر آن است که به پدیده ای خاص، یعنی چگونگی تاثیر سیاسی و انتخاباتی باشگاه ملیاردرها و مولتی ملیاردهای سیاسی فراتر از احزاب و گروههای سیاسی از مناظر گوناگون جنبه هائی ارائه شود و در همینجا از مخاطبین ارجمند دعوت می کنم ابعاد این ماجرا را بیش از این مورد اهتمام قرار دهند تا از تبعات تعمیم  آن در جامعه، آگاهی و تمرکز بیشتری در برداشت مطلوب و مطمئن تر داشته باشیم.
معمولاً پول از سیاستمدار جدائی ناپذیراست و این عبارت در نزد شرکت های بزرگ و چندملیتی و بدون مرز و مؤسسات سرمایه گذار بخصوص برخی بانک های بین المللی کمربند امنیتی حفاطت و تثبیت و توسعه منافع شان شناخته می شود و طبیعی است که در این راستا بترتیب طبقه بندی نظام سرمایه داری و ساماندهی محسوس یا نامحسوس سیستم  خود  که بنا بقول محققان در این عرصه تشکیلاتی را چون نما و الگوی "کراوات" تعریف کرده اند از بالا به پائین تا  کمک  به خارج شدن  خرده سرمایه داران سیاسی را از گلوی "قرابه"، برای ایجاد فضا و مکانی در بازاری که رقابتی درگیرانه برای فروش و مصرف کالاهای مورد نظر شان است به استناد قریب به اتفاق مراقبین بین المللی موضوعی ساده و قابل لمس بشمار می آید، تسهیل سازد.

thumbnail

دنیای سرمایه داری و ارتباطش با سیاست، مسئله تازه ای نیست. همانگونه که دکتر شریعتی که خود ناظر مستقیم چگونگی اجرای پروسه دمکراسی غربی به اصطلاح در مهد آن بوده است، می گوید: " دمکراسی غربی دو اشکال عمده دارد. اول اینکه بدلیل همراهی با سرمایه داری و بکارگیری مفرط پول و تبلیغات براحتی رای مردم را تغییر می دهند. دوم اینکه بر اثر نگاه ویژه به قدرت  اخلاق را زیر پا می گذارند. "  

طبیعی است در هر نقطه ای از کره ی زمین، هر (تحفه آوری) همان ارزش ها و دمکراسی غربی و همان شعارهای کذائی را علم می کند و وقتی عامل عمل به آنهاست که ناچار است از همان دو ابزار ذکر شده به شکل مدرنیزه و امروزی اش بهره ببرد. که این را می توان از همان آبشخورهای غربی و آمریکائی که بخواهیم با ظواهر و سرانجام پیدا و پنهانش به ترتیب نقش در امتداد  لینک ها و واسطه های رابط ردیابی نمائیم، كما اینکه مطالب نفوس زیر خط فقر و طبقه متوسط فاصله خود را غالباً حتی در آرایش سبد آراء نشان داده است و چقدر دردناک است گاهی زجر و مشقت آنکه در خیابان کارتن خواب است و کسی که پناهش سایه درختی و نیم سازه دیواری و مخروبه ای بر پا شده  با پاره های آجر، فقط طی یک روز دستش لمس می شود و "هم رای مرفه خوش نشینی" ممکن است که از گرده او پله ساخته تا به انبوه اندوخته ثروتی دست یابد که اکنون نه تنها زندگی اش بلکه سرنوشت این "مرفه زده" را هم به بازی گرفته است؟  

و دکتر شریعتی  در بخشی دیگر از همان کتاب "بازگشت به خویشتن" می نویسد: " می بینیم که استعمار به نام حمله به تعصب با مذهب و بنام محکومیت ارتجاع و بنام کوبیدن کهنگی و خرافات با سنت در افتاده است تا مردمی بسازد بی تاریخ و فاقد سنت و بی فرهنگ و بدون مذهب  و ... تا در برابر سلطه مادی و معنوی استعمار بی دفاع واقع گردد چون در این میان سنت می تواند عامل سازنده و مترقی باشد و بعنوان تکیه گاهی مطمئن در مقابل استعمار، می تواند باعث بقای جامعه شود.

thumbnail

مراحل متعددی برای تعامل "سیاسی سرمایه دار" و "سرمایه دار سیاسی" که بعنوان راه حل منفعت طلبی سیاسی، تعریف شده و غالبًا در دفاع از مبانی کسب و کار شركاء و شرکت های منافع مشترک سیاسی و اقتصادی بشکل محفلی به زد و بندهای پشت پرده منتهی می شود که  مواردی را بعنوان نمونه در ابعاد جهانی ذکر می کنم.

1- تلاش "سرمایه دار" بعنوان کاسبکار سیاسی  

 برخی سرمایه داران بفراست دیوار سیاست، در زمانی دور یا نزدیک در مقابل خود پی می برند. این گروه ها با ایجاد  موسساتی که در عرصه سیاسی فعال هستند مانند: خدمات نظر سنجی، میزگردها و تریبونهای سیاسی و حتی ارائه خدمات متنوع به گروههای فشار در کشوری مانند ایالات متحده  به پیشواز انتخابات ها می روند.

"دره سیلیکون" در دوره اخیر ، مخصوصاً  انتخابات ریاست جمهوری بشكلی مستقیم و غیر  مستقیم در عملیات  سیاسی آن کشور وارد عمل شده است. 

2- از واشنگتن تا سان فرانسیسكو 

 آنچه که بصورت چشمگیری در مبارزات انتخاباتی اوباما از اعمال نفوذ سرمایه دارانی از دره سیلیكون، تمهیدات مضاعف فعالیت پایگاههای شبکه های اجتماعی، بنفع اوباما بود.... چون این شرکت با موسسات دولتی، مثل دفتر تحقیقات  فدرالی (اف بی آی) و (سی آی إی ) برای طرح های آینده خود به توافقاتی نیاز داشت ...

سایر موارد مرتبط را می توان بصورت تخصصی در منابع زیر دنبال کرد.

و اینگونه است که فرد به میزان  شناخت و آگاهی و معرفتی که نسبت به مسائل پیرامون خویش دست پیدا می کند همانقدر می تواند استقلال و آزادگی وآزادی انسانی حقیقی را تجربه کند.

 

منابع:

The Network of Global Corporate Control
Political Connections, Entrepreneurship, and Social Network Investment

 The Rise of Political Entrepreneurship
How Does Politics Affect Entrepreneurship

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
اسارت در هواهای پست نفسانی و حیوانی

اگر بخواهید بی‌خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاح های پیشرفته آنان و شیاطین و توطئه‌های آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان به در نکند، خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید.
مردان بزرگ که خدمت های بزرگ برای ملت های خود کرده‌اند اکثر ساده زیست و بی‌علاقه به زخارف دنیا بوده‌اند.
آنها که اسیر هواهای پست نفسانی و حیوانی بوده و هستند برای حفظ یا رسیدن به آن تن به هر ذلت و خواری می‌دهند؛ و در مقابل زور و قدرت های شیطانی خاضع، و نسبت به توده‌های ضعیف ستمکار و زورگو هستند. ولی وارستگان به خلاف آنانند.
با زندگانی اشرافی و مصرفی نمی‌توان ارزش های انسانی – اسلامی را حفظ کرد. امروز هم قشر فعال در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها همان طبقات محروم ساده زیست هستند و در بین آنان از آن وابستگان و دلبستگان به علایق دنیا اثری نمی‌بینید.

صحیفه امام خمینی - جلد ۱۸ - صفحه ۴۷۱
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار