Select Page

لزوم اقدام و عمل؛

راهکار اقتصاد مقاومتی برای مقابله با شرکت های چند ملیتی

راهکار اقتصاد مقاومتی برای مقابله با شرکت های چند ملیتی
پس از توافق هسته ای، برجام و چند دهه انقطاع روابط چپاولگرانه، درخواست شركت های چند ملیتی از اروپا و آمریکا، بار دیگر  به منظور ورود به بازار ایران آغاز شده است. در این زمینه لازم است مختصراً بار دیگر به رویکرد، عملکرد و انگیزه های جهانی شرکت های چند ملیتی پرداخته شود.

به گزارش مستبین، مجموعه ای از شركت ها با نشان تجارتی و علائم  بدون مرز وجود دارند که آنها را بنام شرکت های چند ملیتی یا "Multinational Corporation " می شناسند. این شركت ها پس از جنگ جهانی دوم تحقیقاً برای اجرای سیاست سرمایه داری در جهان و تحمیل سیطره و تسلط بر دنیا تاسیس شدند و در بیشتر مواقع در کنار گذاشتن دولت ها و حکومت ها و برکناری رهبران و روسای بسیاری از کشورها نقش داشته اند و بر همین اساس حكومت ها و رؤسای متعددی در برخی کشورهای در حال توسعه سعی دارند این شركتها را از مسیر تسهیلات و بخشش های مالیاتی برای استمرار دوره ی ریاست و حکمرانی داخلی تحت پوشش نظام جهانی از خود راضی نگه دارند و از این منظر این شركت ها را یکی از دو بال موفقیت خود می بینند!

Image result for " Multinational Corporation

کافیست برای درک و عمق تعریف و کارکرد این گروه از شركت های چند ملیتی به کتب و مقالات و یا سایت های مرتبط مراجعه نمائید، آنچه در این مقطع لازم است بدانیم  این است که این منظومه اقتصادی که سلطه گری بر جهان امروز ما را پیشه خود ساخته، در پروسه "پساتحریم" از دولت و ملت ما انتظار دارد که هر چه بیشتر موافق با برنامه ها و نقشه های آنها باشید و با این توصیف شما در زیر چتر حمایتی شرکت های چند ملیتی هستید و دست مهربانی آنها را بر سر دارید.

وضعیت شرکت های چند ملیتی پس از انقلاب اسلامی

پس از انقلاب اسلامی ایران شرکت های چند ملیتی جهان سلطه، تدریجاً با اراده ملت و تصمیم گیران انقلاب پایگاه و طرح های اقتصادی سلطه گرانه خود را در ایران، از دست دادند و تحریم هایی نیز رفته رفته از سوی جهان سلطه بر کشور اعمال شد. این روند باعث شد تا در مجموع، ایران با اقدام به ایجاد و تمرکز بر شركت ها و موسسات ملی و داخلی، طریق خود کفائی بر پایه شعار "ما می توانیم" در تولید بخش عظیمی از مایحتاج خود همت بگمارد و کالای ضروری مورد نیاز را از طرقی متنوع تامین کند در طول چند دهه ضمن تحمل بسیاری از کمبود ها بخصوص در دوره تحریم های چند لایه تجریبات ارزشمندی در عرصه های مختلف اقتصادی حاصل شد. که بطور خلاصه حاصل این تجربیات این بود که در کالاها و خدماتی که خود مولد بودیم هیچگاه فشار تحریم را حس نکردیم و جهان صرفاً  به صدور کالاهائی به کشور ما را داشت که بستر حذف تولید داخلی و فشار فرهنگی وتوسعه مصرف گرائی را دامن می زد متمرکز کرده بود.
و در کنار همه ی این قضایا این شركت ها  همواره به ایران بشکل همه جانبه ای از دستیابی به تکنولوزی روز دنیا نیز محروم و محدود کرده بودند. این امور تا امروز نیز  علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا حتی پس از توافق هسته ی و برجام ادامه یافته است. 
پس از این توافق و چند دهه انقطاع روابط چپاولگرانه، درخواست شركت های چند ملیتی از اروپا و آمریکا، بار دیگر  بمنظور ورود به بازار ایران آغاز شده است. در این زمینه لازم است مختصراً بار دیگر به رویکرد، عملکرد و انگیزه های جهانی شرکت های چند ملیتی پرداخته شود.

در اوائل دهه ی هشتاد قرن بیستم، شرکت  کسب و کار کوچکی با نام «راکال ارتباطات محدود استراتژیک» توسط "جری پرز منجر" که بعدها تبدیل به بزرگترین تولید کننده فن آوری ارتباطات نظامی در انگلستان «Racal Electronics» (راکال الکترونیک) شد، ایجاد گردید. این شرکت و جری به طور خاص، با هدایت مستقیم  مدیر عامل شرکت مادر، سر ارنست هریسون، برای ورود به بازار کار انگلیس و شروع به توسعه و ساخت فن آوری دور برد و ارتباطات تلفن همراه،  که در آن هنگام  بیشتر به استفاده نظامی محدود می شد و تنها ثروتنمدان قاره اروپا و آمریکا می توانستند از آن بهره ببرند ماموریت پیدا کردند که به بازار انگلیس ورود پیدا کنند. "سر ارنست" اجازه  یافت که با همکاری غول صنایع مهندسی «جنرال الکتریک» دسترسی محدودی به فناوری این شرکت برای ارتباطات بلند مدت نظامی به آرامی به استفاده تجاری از توانمندی آن شرکت دست بزند. جری « از کارخانه آن شرکت در ویرجینیا در سال 1981 بازدید کرد و پس از بازگشت، او می دانست که سهام و حق دولت با توجه به قوانین انگلیس در آن زمان، به تهاجم سرمایه گذاری خارجی علیه سرمایه گذار محلی اجازه نمی دهد، در عین حال تمایل خود را با رعایت آن قوانین و مقررات ملی کشورش دنبال کرد و به توسعه ی دومین شرکت بزرگ ارتباطات جهانی "وودافون" با سرمایه حال حاضر 60 ملیارد دلاری پرداخت...
در سال 2001 دانشگاه هاروارد یک کتاب پر اهمیت، با عنوان «شرکت های چند ملیتی جهانی: چگونه برای برنده شدن در اقتصاد دانش بنیان تلاش می کنند» بوسیله  سه تن از مهم ترین متخصصان مدیریت کسب و کار به رهبری «ایو دز» استاد مدیریت استراتژیک در مدرسه «« INSEAD فرانسه منتشر کرد، اهمیت کتاب در توجه به این واقعیت است که نویسندگان آن برای اولین بار، از تدوین کنندگان اصطلاح « چند ملیتی » که برخی از شرکت های بین المللی باز تعریف کرده اند پرده برداشته است و   نویسندگان از  تعامل« جهانی » یا «پس از جهانی سازی» به قصد تغییر این مرحله از اقتصاد جهانی بوسیله شرکت های شرکت چند ملیتی که تقریبا در همه جا حضور دارند و به عنوان بی وطن  معرفی می شوند، اما  با حفظ برتری مالی و استراتژیک به نفوذ در بسیاری از سیستم ها و دولت های کشورهای جهان می پردازند، نکات آشکاری را بر ملا ساخته اند.

اقتصاد دانش بنیان

در آغاز قرن 21 همانطور که مؤلفین كتاب «از جهانی سازی تا چند ملیتی» می نویسند: شركت های بین المللی وقتی لقب «جهانی بدون مرز» را می یابند که بتوانند به بازارهای جهانی نفوذ کرده و به تعداد بیشتری از کشورها رخنه کنند که این بسیار واضح است، اما امروز ما شاهد مرحله دوم « جهانی سازی شركتها» هستیم، یعنی انتقال به مرحله گسترش یافته جدید که شرکت ها به تقسیم و بهره برداری از دنیا می پردازند و ما در مقابل آن به درک دقیق اقتصاد دانش بنیان نیازمندیم.
"پروفسور ایودز " تحلیگر مدیریت راهبردهای اقتصادی در این رابطه می گوید: اقتصاد وقتی به سمت  اقتصاد دانش بنیان می رود که بر پایه میزان مهارت توانمندی  فکری عاملین آن و شایستگی های خلاقانه،  قرار دارد که از سوی دیگر شركت های چند ملیتی نیز  با توسعه مهارتها و شگردهای خود تلاش می کنند تا خلاء های عدم وجود این عناصر را در نقطه نقطه  سیاره زمین کشف کنند و میزان جمعیت تشنه مصرف  را برای کالای مورد علاقه رصد کنند. چون این تفکر سودهای رویائی و سیطره اقتصادی جهانی را هدف خود قرار داده است و امپراطور مقید به حفظ دستاوردهای خود و گسترش آن است.

شركت های چند ملیتی در قرن 21

صفحاتی از مقاله منتشر شده در مجله «فارین پالسی» در چهارشنبه گذشته به صدور گزارش از نحوه فعالیت جدید "شرکت های بین المللی" مارس و آوریل 2016 اختصاص یافته و می نویسد: حرکت شرکت های بین المللی در حال حاضر به سمت آزادسازی اقتصاد کشورها از چنگال مقررات دولت ها و بهره برداری از اصطلاح «پس از جهانی شدن» است و به عنوان مثال به مشاوره «اکسنچر» اشاره کرده وتوضیح می دهد: 
«شرکت اکسنجر- Accenture» یک غول کسب و کار  مشاوره جهانی است که این بزرگترین شرکت در این زمینه، با ارزش بازاری معادل حدود 31 میلیارد دلار و یکی از اعضای ثروتمندترین باشگاه 500 شرکت ثروتمند جهان محسوب می شود که به توسعه امپراتوری شرکت Accenture در این زمینه فعال شده است ...

Accenture

ساختار این شرکت بر استفاده از قوانین برخی کشورهای خارج از ایالات متحده طراحی شده و بر سه اساس کسب کار خود را ادامه داده است. «مالیات و عوارض حداقلی»،«قوانین سرمایه گذاری بسیار آسان » و «کارگران ارزان». (200 شهر در 55 کشور) که در شهرهائی مثل؛ دبی و پراگ؛ به سرمایه گذاری مشغول است.
فعالیت این شرکت ها حتی در غرب و آمریکا نیز باعث رکود و بحران اقتصادی شده است به نحویکه بسیاری از آن دولتها رو بسوی قوانین و مقررات پیشگیرانه آورده اند. سایت «Daily Forex» با انتشار مقاله تحت عنوان « راه حل های پایان دادن به اقدامات مالی خطرناک و سوء استفاد اقتصادی » به این معضل پرداخته است.
در این کتاب به چگونگی موفقیت این شرکت ها در اقتصاد دانش بنیاد توسط ایو L. دز (نویسنده) و خوزه سانتوز پرداخته و آمده است:
" خطر نفوذ شركت های چند ملیتی بستگی به زمینه موجود در هر کشور قراردارد و نقطه ضعف این شركت ها تاکنون قوانین و مقرارتی است که در کشور هدف وجود دارد که این شرکت ها با فریبکاری اقدام به دور زدن یا فرار از آن با ترفندهای مختلف می نمایند. با افشا شدن رسوائی های شركت های مشاوره سرمایه گذار در دهه اخیر، کشورها نیاز دارند که مشاورین و طرف های تعامل را مورد ارزیابی دقیق قرار داده تا از به دام افتادن خود جلوگیری کنند. "

نتیجه گیری

1- كیفیت ترسیم و طراحی استراتژی رقابت و برنده شدن در اقتصاد دانش بنیان تبدیل به نگاهی جهانی شده است. هر کشوری ایدیولوژی، هویت، فرهنگ و ارزشهای خاص خود را دارد. اگر ما خود به این عناصر درونی احترام بگذاریم جهان نیز به آن حرمت قائل می شود.
2- اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل راه حل اقتصادی، برای درونزا کردن اقتصادی است که در مواجه با سیستم اقتصادی اختاپوسی جهانی قرار گرفته که از توان اقتصادی، رسانه ای و نظامی قدرتمندی برخوردار است و همواره برای تحمیل شرایط در هر تعاملی و در هر مرحله ای، از همه آن عوامل بصورت یکجا یا بصورت موردی برحسب ضرورت استفاده خواهد برد. لذا بر اساس رفتارهای سابق و تهدیدهای جدید و تکرار روشهای جدیدتر از آن بوسیله جهان سلطه ما نیز در ارتقاء و کیفیت بخشی به این عناصر سه گانه و ظرفیت های قابل اتکای سرزمینی خویش نباید غافل بوده و آنها را برای عدم وادادگی اقتصادی در نظر داشته باشیم.
3- شعارها و اقدام در رسیدن به قدرت از سوی هر جناح فكری یا سیاسی بدون توجه به اصول و ارزش های ثابت و متغیرات فعال کیفی منطبق بر ثوابت در ضرورت ها و اهداف و نیازهای ملی خود در چگونگی مقابله و مواجهه با معضلات و مشکلات بین المللی بدون در نظر داشتن راهبردی موفق که اهداف خود را ولو در دراز مدت تامین کند، تنها هدر دادن زمان، فرصت ها، سرمایه های انسانی و مادی  استو هر بار باید دور باطل تسلسل را از نو شروع کرد، این یعنی همان چیزی که جهان سلطه و شرکت های چند ملیتی می خواهند. 
تهیه و ترجمه: عبدالمجید اورا

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
اگر در مسجد چیزی بگویید که خودتان بر خلاف او عمل می‌کنید

اگر خدای نخواسته در منبر شما چیزی بگویید که خودتان عاملش نیستید و در مسجد چیزی بگویید که خودتان بر خلاف او عمل می‌کنید، مردم دلهاشان از شما منصرف می‌شود و این کم کم موجب شکست اسلام می‌شود و این به عهده همه ماست. این مفاسدی که در دنیا هست و الآن این جنجالی که در دنیا هست و اینطور به جان هم افتاده‌اند همه‌اش برای این است که، توجه به خود دارند و توجه به خدا ندارند، اخلاق الهی ندارند، اخلاق حیوانی؛ و هر روز این اخلاق حیوانی را زیاد می‌کنند. اگر جنگ برای ایران پیش می‌آید نه این است که برای اینکه اسلام را تقویت کنند جنگ با ایران می‌کنند، برای این است که هوای نفس به آن اندازه شده است که نمی‌تواند یک کس دیگری را قدرتمند ببیند.

صحیفه امام خمینی - جلد ۱۷ - صفحه ۴۹۵
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار