Select Page

آیا "باد" نرخ حقیقی امید به زندگی و آمار خودکشی را به این نقطه رسانده است؟

آیا "باد" نرخ حقیقی امید به زندگی و آمار خودکشی را به این نقطه رسانده است؟
آیا بوی تند سوختن پوست و گوشت و مو و استخوان مردم، مشام آقایان را آزار نمی دهد؟

مستبین/ خودکشی یا انتحار، مرزی است که یک فرد با ناامید شدن مطلق از هرگونه بهبود وضعیت به آن پا می گذارد. 

28 بهمن 1392 بود که یک کارمند بازنشسته وزارت نفت، لحظاتی پس از بازدید ریاست محترم جمهور از آن وزارتخانه، به نشانه اعتراض خود را به آتش کشید. در یک بازه زمانی نه چندان طولانی و متعاقب انتشار این خبر ، موجی از اخبار اینگونه رسانه ای شد. دستفروش تبریزی، دانشجوی دختر شیرازی، زن مشهدی، دکه دار خرمشهری، کارگر... و ....، تا اینکه بالاخره ترمز انتشار این اخبار ناامید کننده کشیده شد!

اندکی بعد، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، 16 مرداد 1393 ، خبر داد: سال گذشته (1392)،  4055 نفر در اثر خودکشی در کشور فوت کردند و این آمار نشان می‌دهد که سلامت روانی جامعه مطلوب نیست!

کمی قبل تر(25 فرودین 1393)، آماری از نرخ خودکشی با ذکر برخی جزئیات رسانه ای شده بود. آمارهایی که نشان می‌داد در 9ماه ابتدایی سال ۹۲ روزی بیش از ۱۱نفر در کشور مرگ مشکوک به خودکشی داشته‌اند. بر اساس آمار اعلام‌شده تا آن تاریخ که از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی کشور رسانه ای شده بود، در ۹ماهه اول سال 92، سه‌هزار و۱۲۵ نفر خودکشی کرده بودند.  از میان این افراد، ۹۸۲نفر زن و دو هزار و ۱۴۳نفر مرد بوداند. 

باید از دولت تدبیر و امید پرسید چه عاملی باعث شده که آمار خودکشی در کشوری همچون ایران، با آن عقبه اعتقادات مذهبی و غنای بی نظیر منابع مختلف مادی، اینچنین با تورم فزایند رو به رو شود و از آن فاجعه بارتر، چه عاملی باعث شده بخش قابل توجهی از این خودکشی ها به واسطه "خودسوزی" رقم بخورد؟ 

به نظر می رسد عدم توجه جدی به بحث معیشت و غیرقابل تحمل شدن وضعیت زندگی مردم، مسبب چنین آمار غیرقابل تحملی است. به واقع چگونه می توان مردمی را که امیدوارانه چشم به دست مسئولان دوخته اند، اینگونه مورد بی توجهی قرار داد؟

آیا بوی تند سوختن پوست و گوشت و مو و استخوان مردم، مشام آقایان را آزار نمی دهد؟ 

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
به داد اسلام برسید !

ای سران اسلام، به داد اسلام برسید[گریۀ حضار]. ای علمای نجف، به داد اسلام برسید[گریۀ حضار]. ای علمای قم، به داد اسلام برسید؛ رفت اسلام[گریۀ شدید حضار]. ای ملل اسلام، ای سران ملل اسلام، ای رؤسای جمهور ملل اسلامی، ای سلاطین ملل اسلامی، ای شاه ایران، به داد خودت برس. به داد همۀ ما برسید. ما زیر چکمۀ امریکا برویم، چون ملت ضعیفی هستیم؟! چون دلار نداریم؟! امریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از امریکا بدتر، شوروی از هر دو بدتر. همه از هم بدتر؛ همه از هم پلیدتر. اما امروز سر و کار ما با این خبیثهاست! با امریکاست. رئیس جمهور امریکا بداند ـ بداند این معنا را ـ که منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما. امروز منفورترین افراد بشر است پیش ملت ما. یک همچو ظلمی به دولت اسلامی کرده است، امروز قرآن با او خصم است؛ ملت ایران با او خصم است. دولت امریکا بداند این مطلب را. ضایعش کردند در ایران؛ خراب کردند او را در ایران.

صحیفه امام خمینی - جلد ۱ - صفحه ۴۲۰
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار