Select Page

آیا "باد" نرخ حقیقی امید به زندگی و آمار خودکشی را به این نقطه رسانده است؟

آیا "باد" نرخ حقیقی امید به زندگی و آمار خودکشی را به این نقطه رسانده است؟
آیا بوی تند سوختن پوست و گوشت و مو و استخوان مردم، مشام آقایان را آزار نمی دهد؟

مستبین/ خودکشی یا انتحار، مرزی است که یک فرد با ناامید شدن مطلق از هرگونه بهبود وضعیت به آن پا می گذارد. 

28 بهمن 1392 بود که یک کارمند بازنشسته وزارت نفت، لحظاتی پس از بازدید ریاست محترم جمهور از آن وزارتخانه، به نشانه اعتراض خود را به آتش کشید. در یک بازه زمانی نه چندان طولانی و متعاقب انتشار این خبر ، موجی از اخبار اینگونه رسانه ای شد. دستفروش تبریزی، دانشجوی دختر شیرازی، زن مشهدی، دکه دار خرمشهری، کارگر... و ....، تا اینکه بالاخره ترمز انتشار این اخبار ناامید کننده کشیده شد!

اندکی بعد، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، 16 مرداد 1393 ، خبر داد: سال گذشته (1392)،  4055 نفر در اثر خودکشی در کشور فوت کردند و این آمار نشان می‌دهد که سلامت روانی جامعه مطلوب نیست!

کمی قبل تر(25 فرودین 1393)، آماری از نرخ خودکشی با ذکر برخی جزئیات رسانه ای شده بود. آمارهایی که نشان می‌داد در 9ماه ابتدایی سال ۹۲ روزی بیش از ۱۱نفر در کشور مرگ مشکوک به خودکشی داشته‌اند. بر اساس آمار اعلام‌شده تا آن تاریخ که از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی کشور رسانه ای شده بود، در ۹ماهه اول سال 92، سه‌هزار و۱۲۵ نفر خودکشی کرده بودند.  از میان این افراد، ۹۸۲نفر زن و دو هزار و ۱۴۳نفر مرد بوداند. 

باید از دولت تدبیر و امید پرسید چه عاملی باعث شده که آمار خودکشی در کشوری همچون ایران، با آن عقبه اعتقادات مذهبی و غنای بی نظیر منابع مختلف مادی، اینچنین با تورم فزایند رو به رو شود و از آن فاجعه بارتر، چه عاملی باعث شده بخش قابل توجهی از این خودکشی ها به واسطه "خودسوزی" رقم بخورد؟ 

به نظر می رسد عدم توجه جدی به بحث معیشت و غیرقابل تحمل شدن وضعیت زندگی مردم، مسبب چنین آمار غیرقابل تحملی است. به واقع چگونه می توان مردمی را که امیدوارانه چشم به دست مسئولان دوخته اند، اینگونه مورد بی توجهی قرار داد؟

آیا بوی تند سوختن پوست و گوشت و مو و استخوان مردم، مشام آقایان را آزار نمی دهد؟ 

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
اگر بخواهیم انقلاب را صادر کنیم

انقلاب ما متکی به معنویات و خداست و آنهایی که با ما موافقند کسانی هستند که با خط توحیدی موافقند. ما باید خط معنویتی را که برای آن انقلاب کردیم فراموش نکنیم؛ همان خط معنویتی که با تمام بی‌عرضگی‌هایی که در تبلیغ نمودیم، باز مردم دنیا متوجه انقلابمان شدند. و این خط معنویت است که زورگویان با آن مخالفند.
متوجه باشید که در هر جا زورمندان و دولت ها با ما مخالف باشند، ملت ها با ما موافقند. باید اساس را مردم و فکر مردم قرار داد و باید به فکر مردم بود، نه دولت ها؛ زیرا مردم و توده‌ها با حق موافقند؛ چون زیر بار ستم بوده‌اند و نمی‌خواهند تحت سلطه امریکا و شوروی باشند.
اگر بخواهیم انقلاب را صادر کنیم، باید کاری کنیم که مردم خودشان حکومت را به دست گیرند تا مردم به اصطلاح طبقه سه روی کار بیایند.
تنها در سفرهای غیر رسمی است که درست می‌توانید با مردم عادی کوچه و بازار تماس بگیرید و آنها را روشن کنید. بودن شما، که یال و کوپال ندارید، در میان مردم، هم جالبتر است و هم شما بهتر می‌توانید تبلیغ کنید. امروز مملکت مال خودتان است و امیدوارم با همت یکدیگر، محفوظ بماند.

صحیفه امام خمینی - جلد ۱۵ - صفحه ۳۰۷
دیدگاه شما ؟
سرمقاله
آخرین اخبار