Select Page

در دیدار با دبیرخانه مجمع تشخیص؛

رفسنجانی رسما عقب نشینی کرد!

رفسنجانی رسما عقب نشینی کرد!
رئیس مجمع تشخیص مصلحت دیدار دکتر محسن رضایی و مدیران دبیرخانۀ مجمع به صراحت از این توییت تبری جستند و انتساب آن را تکذیب کرد. آیت الله هاشمی در این دیدار گفت: «زمان جنگ حتی یک موشک هم نداشتیم؛ اما بعداً به لحاظ علمی به جایی رسیدیم که می توانستیم موشک قاره پیما هم بسازیم» و در ادامه بر لزوم حفظ و توسعه این ابزار مهم دارای کاربردهای چندگانه تأکید کردند.

به گزارش مستبین، تابناک در خبری نوشت: نتشار یک توییت در حساب منتسب به آیت الله هاشمی که با تذکر جدی و علنی رهبر انقلاب همراه شد، مطالبه افکارعمومی درباره موضع‌گیری شفاف و سریع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در قبال این نوشته کوتاه را در پی داشت؛ مطالبه‌ای که امروز با تکذیب رسمی شخص هاشمی رفسنجانی، پاسخ داده شد.

«دنیای فردا دنیای گفتمان هاست، نه دنیای موشک ها»؛ این توییتی بود که حساب کاربری منتسب به آیت الله هاشمی رفسنجانی در اوج چالش موشکی میان ایران و غرب منتشر کرده بود و اسباب ناراحتی دلسوزان انقلاب و در رأس ایشان، رهبر انقلاب اسلامی را در پی داشت و ایشان در اقدامی کم‌سابقه به صراحت در قبال این تعبیر، موضع گیری داشتند.

مقام معظم رهبری روز یازدهم فروردین در سخنرانی‌شان تأکید کردند: «روزگار، روزگار همه‌ چیز است، وگرنه به‌ راحتی و به‌ صراحت حق ملت را خواهند خورد. اگر این حرف از روی ناآگاهی گفته شده باشد، یک مسأله است اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است» و بدین ترتیب حساسیت‌ها نسبت به تعبیر عجیبی که در حساب توئیتر هاشمی به کار برده شده بود، دو چندان و پاسخ‌خواهی از هاشمی یک مطالبه عمومی شد.

در این میان، هرچند انتظار می‌رفت موضع هاشمی در قبال این توییت پیش از واکنش رهبر انقلاب مشخص شود اما در روزهای بعد از موضع گیری هاشمی نیز اطلاعیه یا گفتار رسمی از هاشمی منتشر نشد و صرفاً رسانه‌های نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضع گیری‌های متناقضی در این رابطه داشتند که دامنه‌اش از عدم ارتباط این حساب توییت با دفتر آیت الله هاشمی و اداره‌اش توسط یکی از دوستداران ایشان تا اداره این حساب توسط معاون سردبیر سایت هاشمی و بدون هماهنگی با هاشمی ـ در خصوص متن‌های منتشره ـ را شامل می‌شد.

همه این تلاش ها برای حل و فصل این ماجرا در حالی انجام می شود که دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت اگر مدعی است که آن صفحه متعلق به آقای هاشمی نیست، وجود آن صفحه را تکذیب کند و یا اگر جمله وی تقطیع شده است، به صورت رسمی جمله درست را برای مردم بیان کند. نکته قابل تأمل آنکه تا پیش از سخنان رهبر انقلاب، هیچ تکذیبه ای چه در مورد صفحه توییتر و چه در مورد تقطیع جملات از سوی دفتر  ویا شخص آیت الله صورت نگرفته بود و افکار عمومی به این تکذیبیه های بعدی بی اعتماد شدند.

پس از این وقایع، «تابناک» در نوشتاری از هاشمی این درخواست را کرد که در قبال این وضعیت حساس، انتظاری که از او می‌رود را به سرعت انجام دهد و میان یک «عذرخواهی رسمی» یا «تکذبیه‌ای صریح و محکم»، آنچه به حقیقت نزدیک تر است، انتخاب شود؛ کما اینکه دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در قبال مسائلی بسیار ساده‌ تکذیبیه‌های رسمی مفصلی منتشر می‌کند اما در این زمینه سکوت پیشه کرده بود.

حال امروز آیت الله هاشمی رفسنجانی در اقدامی قابل توجه شرایط را تغییر داد و رسماً توییت منسوب به خود درباره «جایگاه گفتمان و موشک در دنیای فردا» را تکذیب کرد. 

هاشمی در دیدار دکتر محسن رضایی و مدیران دبیرخانۀ مجمع به صراحت از این توییت تبری جست و انتساب آن را تکذیب کرد. آیت الله هاشمی در این دیدار گفته اند: «زمان آغاز جنگ تحمیلی حتی یک موشک هم نداشتیم؛ اما بعداً به لحاظ علمی به جایی رسیدیم که می توانستیم موشک قاره پیما هم بسازیم» و در ادامه بر لزوم حفظ و توسعه این ابزار مهم تأکید کردند.

همچنین، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار گفت: «جملاتي را كه درباره موشك به من نسبت داده اند، تكذيب مي‌كنم. موشك ها را براي دفاع از خود لازم مي دانم»

تکمیلی؛ هاشمی: مبارزه با تروریسم مسأله مهم بشریت است

به گزارش «تابناک»؛ متن گزارش رسمی دیدارهای تازه هاشمی که توسط دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت منتشر شد، بدین شرح است: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیش از ظهر امروز در دیدار دبیر، معاونان، روسای کمیسیون‌ها و مدیران دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبریک سال نو، نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام را برای تقویت پایه‌های کشور ضروری دانست و گفت: امیدواریم با آیین‌نامه جدیدی که رهبری نظام داده‌اند، شاهد اجرای کامل این سیاست‌ها در کشور باشیم که مصوب مجمع تشخیص و مورد تأیید رهبری نظام است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، فعال کردن کمیسیون نظارت را بسیار مهم دانست و گفت: باید با گسترش کیفی حضور متخصصان در کمیسیون و تقویت تعامل با دولت و مجلس، توجه به سیاست‌های ابلاغی رهبری نظام در رأس تصویب قوانین و لوایح قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در ادامه سخنان خویش، با اشاره به گزارش آقای سردار وحیدی از اوضاع منطقه، گفت: اوج نگرانی این است که تروریست‌ها از سر استیصال به سلاح شیمیایی متوسل شوند که یک‌بار در تکریت چنین جنایتی را مرتکب شده بودند.

ایشان با تشریح اوضاع عراق، سوریه، یمن، لیبی و افغانستان، گفت: اگر چه مقابله نظامی با این گروه ضروری است، اما عقلای جهانی باید برای ریشه کنی آنها برنامه‌ریزی کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خطر تروریست‌ها را یکی از مسایل واقعی منطقه در آینده دانست و گفت: کشورهایی که این گروه‌ها را برای اهداف خاصی خلق کرده بودند، الان گرفتار جنایات آنها شده‌اند و آشکارا اظهار نگرانی می‌کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مبارزه با تروریسم را مسأله مهم بشریت در شرایط جدید دانست و گفت: با توجه به گستردگی حضور آنها در کشورها، ریشه‌کنی آنها آسان نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حفظ امنیت داخلی برای مقابله با حضور احتمالی تروریست‌ها را ضروری دانست و گفت: البته ایران نیروهای بسیار مستعد و آماده‌ای برای مقابله با آنها دارد و تروریست‌ها مطمئن باشند که کمترین اقدام آنها علیه ایران، با قوی‌ترین پاسخ‌ها مواجه خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تلاش بعضی‌ها در جهت القای اختلاف در کشور را مذبوحانه و با برنامه دانست و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با خبرگان، گفت: بعید نیست توسل به اختلافات مذهبی پایه برنامه‌های بعدی دشمنان اسلام، انقلاب اسلامی و ایران باشد و متأسفانه برخی از افراطی‌ها هم به این اختلافات دامن می‌زنند.

ایشان القای جنگ بین شیعه و سنی را برای منطقه خیلی خطرناک دانست و گفت: باید با جدیت جلوی این برنامه شوم را گرفت، چون شعله‌های جنگ‌های مذهبی، همه چیزها را می‌سوزاند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تدوین سیاست‌های کلی در جهت تقویت وحدت شیعه و سنی در کشور را مهم خواند و گفت: می‌توان این مسایل را به عنوان اسناد بالادستی نظام برای مسؤولین در همه سطوح تدوین کرد.

ایشان با اشاره به گزارش آقای واعظی از وضعیت داخلی، گفت: اختلافات داخلی برای کشور و انقلاب سم است و متأسفانه بعضی‌ها انتقادات سیاسی و نقد منصفانه را با بداخلاقی‌ و تهمت و افترا اشتباه گرفته‌اند و به خود اجازه می‌دهند که مخالفان سیاسی خود را با بدترین تعابیر تخریب کنند که نه اسلامی است و نه انقلابی.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مسایل مربوط به موشک را یکی از مصادیق تازه بی‌اخلاقی‌ها دانست و گفت: جمله‌ای را به من نسبت داده‌اند که از اساس خلاف واقع است و اصلاً بیان نشده است، در حالی که همه می‌دانند ایجاد و توسعه صنایع موشکی از ابتدا توسط چه کسانی پایه‌ریزی شد و رشد نمود.

در آغاز این دیدار، دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ـ آقای حسن واعظی، معاون امور کمیسیون‌ها و تدوین مصوبات مجمع و رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه ـ  آقای میرزاده، رئیس ستاد دبیرخانه ـ سردار وحیدی، رئیس کمیسیون سیاسی دبیرخانه و دکتر دانش‌جعفری، رئیس کمیسیون نظارت دبیرخانه و دبیر کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبریک سال نو، گزارشی از مصوبات و جلسات مجمع تشخیص و کمیسیون‌های آن در سال گذشته، اوضاع سیاسی و نظامی کشورهای منطقه و برنامه‌ها برای تقویت نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام ارائه کردند.»

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
مکتب انسان سازی

قرآن کتاب انسان‌سازی است، مکتب اسلام مکتبِ انسان‌سازی است، انسان به همه ابعاد. نه فقط یک انسان مادی می‌خواهد درست بکند، یک انسان الهی می‌خواهد درست بکند؛ همه ابعاد انسان مورد نظرش هست. در این امور اصلاً سایر قواعد و قوانین که در دنیای ما هست آنطور مسائل طرح نیست. هرکس هر جور می‌خواهد تربیت بشود؛ توی بازار نرود عربده بکشد - این را جلویش را می‌گیرند - توی منزلش هر غلطی می‌خواهد بکند! خلوت را کار ندارد که در خلوت چه کرد. به شما چه! اسلام خلوت و جَلْوَت ندارد. خودت تنها باشی تحت مراقبت هستی، یک نفر همراهت باشد باز همین طور تا آخر.

صحیفه امام خمینی - جلد ۶ - صفحه ۴۳
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار