Select Page

هنرمندان دست به دامان جریان های سیاسی

نباید فراموش کرد که هنرمندان هم یکی از جناح های سیاسی کشور هستند که به هر کاندید که با آن ها همراهی کنند با آن همخوانی میکنند!جالب است که در این جناح هر کسی که خاطره ای از دکتر محمود احمدی نژاد تعریف کند مورد حمله و واکنش شدید همکاران خود چه در فضای کاری و چه در فضای مجازی قرار میگیرد!

مستبین/ چیز جدیدی نیست!نه تنها در ایران بلکه در تمام کشور ها همیشه نامزد های انتخاباتی برای جمع آوری رای به سراغ کسانی میروند که مردم به آن ها علاقه داشته باشند.کسانی که طرفدارانی داشته باشند که با تعصب هنرمند مورد علاقه و یا حتی ورزشکار مورد علاقه خود را همراهی می کنند.در ایران هم طبق معمول شاهد این نوع روابط هستیم،روابطی که بر مبنای منفعت و فرصت های کاری برای دو طرف شکل گرفته است.

نامزد انتخاباتی که وضعیت روشنی دارد،او برای رسیدن به قدرت و پیشبرد اهداف سیاسی و جناحی خود نیاز به رای رای دارد ولی طرف دوم وضعیتی مشابه ولی متفاوت دارد.طرف دوم اصولا کاری به سیاست جز به مقداری که مانع کارش شود ندارد!در ایران با توجه به محدودیت ها ممیزی هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان اعمال می کند،متناسب با این اقدامات قدرت هنرمند هم برای انجام فعالیت های فرهنگی کم می شود و با توجه به این که این قوانین توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی وضع می شود و کاملا قابل تغییر است،هنرمندان هم در هر دوره که امید به حمایت ها و کمک های مالی و معنوی دولت جدید دارند،از کاندیدای مشخصی حمایت میکنند.حال اگر ان کاندید صلاحیت اداره ی کشور را داشته باشد و یا نداشته باشد مهم نیست!

در سال 92 و در انتخابات ریاست جمهوری گذشته همانند گذشته شاهد حمایت های گسترده هنرمندان،ورزشکاران و چهره های مطرح از جناب آقای روحانی بودیم،آقای روحانی هم که از طرف دیگر سیاست های بسیار نزدیکی با جناب هاشمی و رئیس دولت اصلاحات دو چهره محبوب هنرمندان داشت از حمایت های این دو جریان اشرافی و همسو با ضد انقلاب بی بهره نماند و با استفاده از تجربیات این دو شخص در زمینه جذب هنرمندان و اصحاب رسانه اقدام به دادن وعده هایی کرد که دقیقا هنرمندان در دولت قبل با آن مشکل داشتند!ا

قداماتی از قبیل رفع ممیزی از کتاب های توقیف شده،رفع توقیف فیلم های توقیف شده و مسئله فیلترینگ و... با این حجم از حمایت های اصلاح طلبان،آقایان هاشمی و رئیس دولت اصلاحات، هنرمندان و دیگر اقشار جامعه آقای روحانی با کسب اکثریا آراء پیروز یازدهمین دوره ریاست جمهوری شدند.

زمانی که آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود وعده هایی از قبیل تحول اقتصادی در 100 روز،احیای دریاچه ارومیه،آزادی بیان منتقدین و خبرنگاران و... سر میدادند و هنرمندان از آن حمایت میکردند،این قشر محبوب جامعه به احتمال بسیار زیاد حتی به چگونگی انجام این همه وعده های پر حجم انتخاباتی فکر نمی کردند چرا که همه ی ما میدانیم هیچکدام از آن وعده ها تحقق پیدا نکرد به جز وعده هایی که به هنرمندان داده شده بود آن هم در حدی که هنرمندان خواسته بودند!

آقای روحانی ثابت کردند حتی از راضی نگهداشتن حامیان خود هم نا توان هستند! پس از انتخابات سال 92 و با شروع شدن مذاکرات هسته ای باز هم هنرمندان که در سال 92 به خواسته های خود به شکل مطلوب دست پیدا نکرده بودند با ورود به عرصه سیاست خارجه و استفاده از ادبیاتی کاملا وطن دوستانه و دلسوزانه اقدام به حمایت از برجام کردند،عده ای غرب زده همیشه در صحنه هم از دو طرف حمایت کردند تا بلکه خواسته های خود را در بزنگاه تاریخی و اصطلاحا نان خود رادر این تنور داغ بچسبانند و چسباندند!دیگر اهمیت این موضوع که غرب مخصوصا آمریکا به تعهدات خود عمل کند یا نکند اصلا مهم نیست!چون مجوز های پخش گرفته شده و ممنوع التصویر ها به تلوزیون برگشتند و توقیفی ها هم رفع توقیف شدند!اما این پایان ماجرای این قشر همیشه محتاج به کمک های دولتی نیست!ظاهرا جای دیگری هم برای داشتن جای پایی محکم و قدرتی برای حمایت  وجود دارد!بله،مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری!با فرا رسیدن انتخابات هفتم اسفند همچون همیشه اصلاح طلبان دست بکار شدند اما این بار علاوه بر کمک های گسترده رسانه ای هنرمندان،معاندین و رسانه های سلطنتی انگلیس (BBC)و آمریکا (VOA)هم به طرز عجیبی آن ها را همراهی کردند!لیست آن ها در تهران چه در مجلس خبرگان رهبری و چه در مجلس شورای اسلامی رای آورد و کسانی هم که در شهرستان ها به آن ها رای ندادند بیسواد لقب گرفتند!حال دیگر این نمایندگان انتخاب شده قرار است چه خدمتی و یا حتی خیانتی به این کشور و مردم بکنند مهم نیست!

با توجه به همه ی این اوصاف و همه ی این حمایت ها چیزی جز معامله یافت نشد!عمران و آبادی کشور،کمک به مناطق محروم،معیشت مردم نبود و نیست،احتمالا هم نخواهد بود!همه ی ما میدانیم که وعده های آمریکا در مذاکرات هسته ای تاکنون عملی نشده است!بانک های ما هنوز درگیر سوئیفت هستند،آمریکا بار دیگر ما را تحریم کرد،پول های بلوکه شده هنوز به طور کامل آزاد نشده و در مقابل قلب راکتور اراک از سیمان پر شد،فردو نیمه تعطیل شد و سانتریفیوژ ها از 19000 تا به 3000 تا کاهش پیدا کرد!ولی هنوز هم این قشر محبوب این جامعه از اقدامات دولت حمایت می کنند.ظاهرا مشکلات مردم از نظر آن ها حل شده و چرخ تولید در کشور به سرعت در حال حرکت است.

مردم با وام 25 ملیون تومانی خرید خودرو پراید میخرند و با وام 160 ملیون تومانی و با اقساط ماهیانه 5/2 میلیون تومانی صاحب خانه میشوند!ظریف همچنان قهرمان ملی است و عکس آن در کنار امیر کبیر برای ساخت مجسمه در حال آماده شدن برای نصب در یکی از میادین شهر است!عکس جناب روحانی هم که طبق قانون باید سر در تمام مراکز دولتی نصب باشد!

و اما نباید فراموش کرد که هنرمندان هم یکی از جناح های سیاسی کشور هستند که به هر کاندید که با آن ها همراهی کنند با آن همخوانی میکنند!جالب است که در این جناح هر کسی که خاطره ای از دکتر محمود احمدی نژاد تعریف کند مورد حمله و واکنش شدید همکاران خود چه در فضای کاری و چه در فضای مجازی قرار میگیرد!

الخیر ماوقع...

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
مکتب انسان سازی

قرآن کتاب انسان‌سازی است، مکتب اسلام مکتبِ انسان‌سازی است، انسان به همه ابعاد. نه فقط یک انسان مادی می‌خواهد درست بکند، یک انسان الهی می‌خواهد درست بکند؛ همه ابعاد انسان مورد نظرش هست. در این امور اصلاً سایر قواعد و قوانین که در دنیای ما هست آنطور مسائل طرح نیست. هرکس هر جور می‌خواهد تربیت بشود؛ توی بازار نرود عربده بکشد - این را جلویش را می‌گیرند - توی منزلش هر غلطی می‌خواهد بکند! خلوت را کار ندارد که در خلوت چه کرد. به شما چه! اسلام خلوت و جَلْوَت ندارد. خودت تنها باشی تحت مراقبت هستی، یک نفر همراهت باشد باز همین طور تا آخر.

صحیفه امام خمینی - جلد ۶ - صفحه ۴۳
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار