Select Page

از مداخله نظامی شاه در ظفار برای حفظ تاج و تخت سلطان قابوس چه می دانید؟

از مداخله نظامی شاه در ظفار برای حفظ تاج و تخت سلطان قابوس چه می دانید؟
تلفات ایران نسبت به نیروهای انگلیس و حتی خود ارتش عمان تامل برانگیز است. در زمان شاه پرداختن به تلفات نیروهای ایرانی در روزنامه ها ممنوع بود و در یک مورد هم که نویسنده ای در روزنامه کیهان به تلفات بالای نظامیان ایرانی اشاره کرد بازداشت و به زندان محکوم شد!

مستبین/ عناصر ضد انقلاب در روزهای گذشته از آزادی حلب به دست دلیرمردان حزب الله همپای اربابان آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و در یک کلام عبری، عربی و غربی عزادارند بار دیگر شعار نه غزه نه لبنان را در فضای مجازی فریاد می زنند. آن ها اصلا به روی نامبارک خودشان نمی آورند که اگر امروز در برابر تروریست ها در سوریه و عراق نجنگیم فردا باید در خیابان های تهران به مصاف آن ها برویم. نگاهی به گذشته تاریخ ایران نشان می دهد که پیش از پیروزی انقلاب ایران بارها و به درخواست سلاطین منطقه نیروی نظامی به این کشورها گسیل داشته است تا از تاج و تخت این سلاطین و نه منافع اسلام و ایران در این کشورها حمایت و دفاع کنند. شاید سلطنت طلب ها و ضد انقلابی که این روزها شعار نه غزه نه لبنان سر می دهند ماجرای ظفار را نشنیده باشند ولی ما شنیده ایم و خوانده ایم و می دانیم.

ارتش ایران در دوره پهلوی و با دستور مستقیم شاه و به درخواست سلطان قابوس پادشاه عمان در ظفار برای مقابله با چریک‌های جدایی‌طلب چپ گرا در این منطقه مداخله نظامی کرد.  حضور نظامی ایران در تغییر وضعیت به سود پادشاهی عمان و سرکوب شورش ظفار نقش داشت. 

نظامیان ایرانی به استعداد زیر وارد عمان شدند:

32 فروند هلیکوپتر بل 205 و 206

14700 تکفنگدار دریایی ایران

10 فروند اف 4

3 فروند سی 130

و تعداد نامعلومی هلیکوپتر آ اچ 1 کبری

نیروهای ایرانی در درگیری مستقیم با شورشیان حضور داشتند و در سرکوب آنها نقش بسزائی ایفا کردند اما آن روی سکه این جنگ فاجعه ای تکان دهنده برای ایران بود:

تعداد تلفات ارتش عمان در جنگ: 187 کشته و 560 زخمی

تعداد تلفات انگلستان: 24 کشته و 55 زخمی

تعداد تلفات ایران: 720 کشته و 1404 زخمی

همچنین سه فروند هواپیما و یک هلیکوپتر کبری تلفات ایران بود.

تلفات ایران نسبت به نیروهای انگلیس و حتی خود ارتش عمان تامل برانگیز است. در زمان شاه پرداختن به تلفات نیروهای ایرانی در روزنامه ها ممنوع بود و در یک مورد هم که نویسنده ای در روزنامه کیهان به تلفات بالای نظامیان ایرانی اشاره کرد بازداشت و به زندان محکوم شد!

با گذشت زمان ناگفته ها و خیانت ها این جنگ بیشتر آشکار شد و مشخص شد که انگلیس نقش اساسی در کشیدن پای ایران به میدان نبرد عمان را داشته است.

طبق گزارش خبرنگار روزنامه کیهان که به ظفار رفته بود نیروهای ایرانی که جلوتر از ارتش های انگلیس و عمان در نبردها حضور داشتند با نبرد سخت در کوهستان ها و دره منطقه را پاکسازی می کردند و آنگاه ارتش عمان و انگلیس منطقه پاکسازی شده را تحویل می گرفتند و در آن اردوگاه ایجاد می کردند!

حال با توجه به نکته ای که در ابتدای این مختصر ذکر آن رفت و تاریخچه ای که از نبرد ظفار و مداخله شاه در این غائله گفته شد و توجه به این نکته که حضور شاه در ظفار هیچ نفع مادی و معنوی برای ایران نداشت سوال مهم این جا است که چرا سلطنت طلب ها و همچنین ضد انقلاب تلاش دارند با فراموشی آن روزها حضور حماسی ایران در تحولات منطقه که منافع مستقیم و غیر مستقیم بی شماری را برای مسلمانان و ملت ایران داشته و دارد را مورد تخریب قرار داده و شعار ضد دینی نه غزه نه لبنان را تکرار کنند؟

در این زمینه گفتنی های فراوان دیگری نیز هست که به آینده وا می گذاریم و به بریده روزنامه آیندگان در آذر 1354 که به مداخله شاه در ظفار پرداخته است بسنده می کنیم.

بازخوانی خط امام خمینی (ره)
به داد اسلام برسید !

ای سران اسلام، به داد اسلام برسید[گریۀ حضار]. ای علمای نجف، به داد اسلام برسید[گریۀ حضار]. ای علمای قم، به داد اسلام برسید؛ رفت اسلام[گریۀ شدید حضار]. ای ملل اسلام، ای سران ملل اسلام، ای رؤسای جمهور ملل اسلامی، ای سلاطین ملل اسلامی، ای شاه ایران، به داد خودت برس. به داد همۀ ما برسید. ما زیر چکمۀ امریکا برویم، چون ملت ضعیفی هستیم؟! چون دلار نداریم؟! امریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از امریکا بدتر، شوروی از هر دو بدتر. همه از هم بدتر؛ همه از هم پلیدتر. اما امروز سر و کار ما با این خبیثهاست! با امریکاست. رئیس جمهور امریکا بداند ـ بداند این معنا را ـ که منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما. امروز منفورترین افراد بشر است پیش ملت ما. یک همچو ظلمی به دولت اسلامی کرده است، امروز قرآن با او خصم است؛ ملت ایران با او خصم است. دولت امریکا بداند این مطلب را. ضایعش کردند در ایران؛ خراب کردند او را در ایران.

صحیفه امام خمینی - جلد ۱ - صفحه ۴۲۰
دیدگاه شما ؟
آخرین اخبار